Sorunsuz Araç Kiralama İçin Kılavuz

          Birçok kişi ya da firma günlük, aylık ya da yıllık araç kiralama yapmadan önce internette ihtiyacı olan aracı aratır ve önüne sayısız seçenek çıkar. O kadar çok seçenek vardır ki kafa karışıklığının olmaması imkansızdır. Aracı bulsa, fiyatı yüksek gelir. Uygun araç bulsa kasko koşulları tatmin etmez. Tam karar vereceği sırada "Araç elimizde kalmamış, size başka koşullarda başka araç verelim" sözü ile karşı karşıya kalır... Bahsetmiş olduğumuz araç kiralama problemlerine ek olarak; aracı kiraladıktan sonra da soru işaretleri bitmez. Kafada bir sürü yanıtlanmayı bekleyen sorular vardır.

 

          Düşünün yurt dışından ailenizle yılda bir kez doğduğunuz topraklara geleceksiniz. Yıllık izin tarihiniz belli, ailedeki herkes organize olmuş, geriye bir tek İstanbul'da uygun araç kiralama firması bulmak kalmış. Erken rezervasyon araç kiralama kampanyalarından faydalanmak için aylar öncesinden ödemenizi yapıp aracınızı ayırtmışsınız. Aylar sonra, araç kiralama firmasının sizi hava limanında karşılayacağı umuduyla beklerken bir de sizin tercihinizle alakası olmayan bir araç gelmiş. Üstelik hiçbir onay alınmadan, bilgi verilmeden. Dakika bir problem bir. Bir şekilde yola çıkıp memleketinizin yolunu tutuyorsunuz. Yolda polis çevirmesine girince sorular çoğalıyor. "İnşallah aracın bir eksiği yoktur" diye içinizden sorgulamaya başlıyorsunuz. Aracın sigorta süresi geçmiş ve muayenesi geçmiş. Hemen Müşteri Hizmetlerini (varsa) arıyorsunuz. Güç bela biri açıyor , derdinizi anlatıyorsunuz ve çözüm bulamadan "Bir şey olmaz abi, siz devam edin" cevabını alıp endişeli endişeli yola devam ediyorsunuz... Bu örnekler daha önce bir çok müşterinin başına gelmiştir. O kadar çok kötü anı vardır ki saymakla bitmez.

 

          Tavsiyelere ve araç kiralamada sorulması gereken sorulara geçmeden önce firmayı arama motorlarında şikayet ve yorum adı altında aratmak bir nebze sizlere yol gösterecektir. Hatta ve hatta sosyal medya hesaplarına girip kiralama yapmış müşterilere mesaj yazıp, deneyimlerini direkt olarak ilk ağızdan öğrenebilirsiniz. Unutmayın! yüzlerce araç kiralama firması var. Binlerce seçenek araç ve hizmet farklılıkları var. En doğrusunu bulmak tabi ki zor ancak bile bile lades olmamak da sizlerin ellerinde.

 

          Şimdi sizlere Araç Kiralama yapmadan önce sormanız gereken sorulardan bazılarını aşağıda yazıyoruz. adresearaba.com'da sizin ihtiyacınıza uygun koşullarda araç olmasa dahi bizleri arayıp destek isteyebilirsiniz. Bunun için 444 89 83 numaralı çağrı merkezimizi arayabilir, +90 552 618 80 80 numaralı WhatsApp hattımızdan yazabilir ya da www.adresearaba.com internet sayfamızda yer alan iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz.

 

 

Araç Kiralama Yapmadan Önce Sormanız Gereken Sorular

 • Araç teslimde tarafıma imzalatılacak sözleşme örneğini benimle paylaşabilir misiniz?
 • Araç sizin firmanızın öz malı mı yoksa dış kira araç mı?
 • Başka firmanın aracı olması durumda yaşayacağım problemlerdeki sorumluluğum nedir?
 • OGS ve HGS geçişleri ücretlendirilirken ayrıca hizmet bedeli alıyor musunuz?
 • Trafik Cezası geldiğinde %25 erken ödeme indiriminden faydalanabiliyor muyum?
 • Km sınırınız nedir? Aşım durumunda KM başına ücret nedir?
 • Ek sürücü ücretiniz nedir ? Ek sürücü kaza yaparsa kasko geçerli midir?
 • İl dışında yaşanan bir kazada yedek araç alabiliyor muyum? Hangi şartlarda alabilirim?
 • Aracın pert olması(sigorta tarafından onarıma izin verilmeyip araç bedelinin araç sahibine ödenmesi) durumunda sorumluluğum nedir?
 • Eğer belli ise bana ayrılan aracın trafik sigorta ve kasko poliçe tarihleri ile birlikte araç muayene tarihlerini öğrenebilir miyim?
 • Araç elinizde yoksa muadil araç prosedürünüz nedir?
 • Tek taraflı sürtmelerde, lastik yarılmasında, cam kırılmalarında sorumluluğum nedir?
 • Beyan hakkınız var mı? Varsa Maksimum tutarı nedir?
 • Araç iadesinde maksimum gecikme sürem nedir?
 • Araç Kiralama süremi uzatmak istediğimde ücretlendirme nasıl hesaplanacak?
 • Yine Kiralama süremi uzatmak istediğimde KM sınırı aynı mı kalacak?